Quantic PMI Model PE2-15-12R018R0-3R5-20-12-SFF is a 12 to 18 GHz low noise amplifier that offers a gain of 15 dB and a gain flatness of ±1.5 dB with a noise figure of 3.5 dB and a OP1dB of 18 dBm. Supplied in a standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 15 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 18 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 |
| DC Current (mA): | 225 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |