Quantic PMI Model PE2-15-1R018R0-4R5-22-12-SFF is a 1 to 18 GHz, low noise amplifier that provides 15 dB typical gain, a typical noise figure of 4.5 dB and offers an OP1dB of 20 dB. The operating voltage is +12 to +15 VDC and the max current draw is 225 mA. Supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 15 dB Typ |
| Gain (Measured): | 15 dB Typ - Measured 14.49 dB min., 16.82 dB max. |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±1.5 dB Max - Measured ±1.16 dB |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ - Measured 1.35:1 In, 1.90:1 Out |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 225 mA Max - Measured 215 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +85 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |