Quantic PMI Model PE2-15-2R012R0-4R0-22-12-SFF is a low noise amplifier designed for military and industrial applications that operates over the 2 to 12 GHz with a 15 dB gain, a noise figure of 4 dB, gain flatness of ±1 dB and an OP1dB of 22 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 15 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 225 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08” x 0.71” x 0, 29” |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +85 ºC Available, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |