Quantic PMI Model PE2-15-4G18G-4R0-24-12-SFF-HIP is a 4 to 18 GHz low noise amplifier. This model provides 14 dB of gain typically that maintains a maximum gain flatness of ±1 dB with a typical noise figure is 4 dB and offers a minimum OP1dB of 24 dBm. The operating voltage is +12 to +15 VDC and the current draw is 500 mA nominal. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4.to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 14 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 24 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA Nom |
| OIP3: | 34 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 = |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |