PMI Model PE2-15-5R06R0-3R5-21-12-SFF is a 5 to 6 GHz Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications. This model provides 15 dB of gain and 19 dBm P1dB while maintaining a maximum gain flatness of ±0.5 dB and a typical noise figure of 3.5 dB. Supplied in our PE2 housing and can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 15 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±0.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| OP1dB (dBm): | 19 dBm Min |
| RF Input Power: | 23 dBm Max |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 225 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - Removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to 125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |