PMI Model PE2-15-8R012R0-3R0-21-12-SFF is a Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that operates over the 8 to 12 GHz frequency range. This model features 15 dB gain, ±0.75 dB gain flatness, and 3 dB noise figure. The unit is supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 15 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±0.75 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 21 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 225 mA Typ |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |