Quantic PMI Model PE2-16-2R012R0-2R5-10-12-SFF is a 2 to 12 GHz Low Noise Amplifier that provides 16 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB maximum over the operating frequency with a noise figure of 2.5 dB and offers an OP1dB of 10 dBm minimum. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 16 dB Typ |
| Gain (Measured): | 16 dB Typ - Measured 12.46 dB |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.5 dB Typ |
| Noise Figure (Measured): | 2.5 dB Typ - Measured 2.91 dB |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.38:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 65 mA Max - Measured 63 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |