Quantic PMI Model PE2-16-2R08R0-1R8-12-12-SFF is a 2 to 8 GHz Low Noise Amplifier that provides 16 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB maximum over the operating frequency with a noise figure of 1.8 dB and offers an OP1dB of 12 dBm minimum. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2.0 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 16 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.8 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 65 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |