Quantic PMI Model PE2-16-300M20G-1R7-15-12-SFF is a low noise amplifier that works from 0.3 to 20 GHz. This amplifier has an extremely low noise figure over this broad frequency range. This low noise amplifier provides 16 dB of small signal gain while requiring only a single supply of +12 V. The P1dB output power of 15 dBm allows this low noise amplifier to function as an LO driver for balanced, I/Q or image reject mixers. Supplied in our standard PE2 housing (1.08" x 0.71" x 0.26") that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.3 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 12.5 dB Min, 16 dB Typ (0.3 to 10 GHz), 12 dB Min, 14.5 dB Typ (10 to 16 GHz), 11.5 dB Min, 13.5 dB Typ (16 to 18 GHz), 11 dB Min, 13 dB Typ (18 to 20 GHz) |
| Gain Flatness: | ±0.01 dB Typ (0.3 to 10 GHz), ±0.02 dB Typ (10 to 20 GHz) |
| Noise Figure (dB): | 2 to 3.8 dB |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Typ (0.3 to 10 GHz), 13 dBm Typ (10 to 16 GHz), 12.5 dBm Typ (16 to 18 GHz), 12 dBm Typ (18 to 20 GHz) |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 100 mA Max |
| Input Power: | 18 dBm |
| IP3: | 25 dBm Typ (0.3 to 10 GHz), 23 dBm Typ (10 to 16 GHz), 20 dBm Typ (16 to 18 GHz), 20 dBm Typ (18 to 20 GHz) |
| Connectors: | SMA Female (Field Serviceable) |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +150 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |