PMI Model PE2-17-218-20-12-SFF is a 2 to 18 GHz low noise amplifier featuring 16 dB gain, 16 dBm P1dB, and 24 dBm maximum input power. Supplied in our standard PE2 housing with removable SMA connectors that can be used as a connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 16 dB Typ, 14 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 16 dBm Min |
| Psat (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max. |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA Max |
| Input Power: | 24 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85°C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | 2MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. B |