PMI Model PE2-18-218-18-12-SFF is a 2 to 18 GHz low noise amplifier featuring 17 dB gain, 18 dBm P1dB, and 23 dBm maximum input power. Supplied in our standard PE2 housing with removable SMA connectors that can be used as a connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 18 dB Typ, 17 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 18 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | Iq = 250 Max Ipsat = 300 Max |
| Input Power: | 23 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |