PMI Model PE2-20-0R38-15-SFF is a 0.3 to 8 GHz low noise amplifier with a gain of 20 dB; 6.5 dB noise figure; gain flatness is ±1.5 dB; OP1dB of 8 dBm; and a 2.0:1 maximum VSWR. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.3 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 20 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 8 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 150 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |