Quantic PMI Model PE2-20-1015-20-15-SFF is a 10 to 15 GHz Low Noise Amplifier that provides >20 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±2 dB maximum over the operating frequency with a noise figure of 3 dB maximum and offers an OP1dB of 16 dBm minimum. The operating voltage is +12 to +15 V and the current draw is 350 mA maximum. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 10 to 15 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 15 |
| Gain (dB): | 20 dB Min |
| Gain (Measured): | 20 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max |
| Noise Figure (Measured): | 3 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 16 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 350 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 10 ºC to 60 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |