Quantic PMI Model PE2-20-1G40G-5R5-15-12-24FF is a low noise amplifier designed for military and industrial applications operates over the 1 to 40 GHz frequency range with a gain of 20 dB; 4 dB noise figure; gain flatness is ±2.75 dB; OP1dB of 15 dBm; and a 2.5:1 maximum VSWR. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a 2.4mm connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 20 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2.75 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA Max |
| DC Supply: | +12 to +15 VDC |
| Connectors: | 2.4mm (F) Removable |
| Size: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |