Quantic PMI Model PE2-20-1G40G-5R5-15-12-292FF-OPT224 is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 2 to 24 GHz with a gain of 20 dB; 5 dB noise figure; gain flatness is ±2.5 dB; OP1dB of 21 dBm; and a 2.5:1 maximum VSWR. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a 2.92mm connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 24 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 24 |
| Gain (dB): | 20 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 21 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC @ 500 mA Max |
| DC Current (mA): | 500 mA Max |
| Connectors: | 2.92mm (F) removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" excluding connectors |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -40 °C to +100 ° (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |