Quantic PMI Model PE2-20-2G18G-5R5-20-12-SFF (P/N 27010722) is a 2 to 18 GHz low noise amplifier with a gain of 20 dB and a gain flatness of ±1.5 dB with a noise figure of 5.5 dB. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 20 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 19 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 325 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to + 85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |