Quantic PMI Model PE2-20-2G18G-6D5-SFF is a 2 to 18 GHz Low Noise Amplifier offering 20 dB of gain and a typical OP1dB of 26 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing with SMA (F) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 20 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 6.5 dB Max, 4 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 26 dBm Typ |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 850 mA Iq |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |