PMI Model PE2-20-30M2G-6R0-10-15-SFF-HERM is a 0.03 to 2 GHz low noise amplifier featuring 26 dB gain, 10 dBm OP1dB, and 2.0:1 VSWR. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Gain (dB): | 26 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2.0 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA Max |
| Sealing: | Hermetic |
| Connectors: | SMA (F) - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | MIL-STD-810H, Method 501.7 Procedures I & II MIL-STD-810H, Method 502.7 Procedures I & II |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +71 °C |
| Temperature (Storage): | -54 °C to +95 °C |
| Humidity: | Up to 100% RH |
| Shock: | MIL-STD-810H, Method 516.8 Procedure I |
| Vibration: | MIL-STD-810H, Method 514.8 Procedure I |
| Altitude: | Up to 40, 000 ft. Up to 60, 000 ft. for 2 minutes Max |