Quantic PMI Model PE2-2023-11G18G-6R0-22-SFF-PGS is a Low Noise Amplifier that offers a positive gain slope of 3 dB from 11 to 18 GHz such that the gain is 20 dB at 11 GHz and 23 dB at 18 GHz typically with a maximum noise figure of 4.5 dB and offers an OP1dB of 22 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 11 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 11 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 20 dB Typ |
| Gain (dB) - Measured: | 20 dB Typ @ 11 GHz, 23 dB Typ @ 18 GHz |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ, 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2 :1 Typ, 2.5:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 475 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.8" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |