Quantic PMI Model PE2-22-120-5R0-10-15-SFF-ROHS is a low noise amplifier designed for military and industrial applications that operates over the frequency range of 1 to 20 GHz with a gain of 22 dB; 5 dB noise figure; gain flatness is ±3.0 dB; OP1dB of 10 dBm; and a 2.0:1 maximum VSWR. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component. RoHs compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 22 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±3 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 140 mA |
| DC Supply: | +12 to +15 VDC |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" (Excluding Connectors) |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |