Quantic PMI Model PE2-23-1G2G-5R0-25-15-SFF is a 1 to 2 GHz, low noise amplifier that provides minimum gain of 20 dB with a with a typical gain flatness of ±0.75 dB with a noise figure is typically 5 dB and offers a maximum OP1dB of 25 dBm. The amplifier requires +15 VDC with a current draw of 525 mA. Supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized unit or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Gain (dB): | 20 dB Min, 24 dB Max |
| Gain Flatness (dB): | ±0.75 dB Typ |
| Gain Flatness (dB) - Measured: | ±0.75 dB Typ, ±1.5 dB Max, ±0.5 dB Max over any 100 MHz |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ, 5.25 dB Max |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Typ, 1.8:1 Max |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Min |
| DC Voltage: | +15 VDC |
| DC Current Draw: | 525 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |