Quantic PMI Model PE2-23-500M18G-4R0-12-SFF-TC is a Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that operates over 0.5 to 18 GHz frequency range with a gain of 23 dB; noise figure of 4 to 4.5 dB; gain flatness of ±2 dB with an OP1dB of 14 dBm typical. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 23 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±2 dB Max across passband |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max (2 to 18 GHz), 4.5 dB Max. (0.5 to 2 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min, 14 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 180 mA Max |
| OIP3: | 20 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, br>-54 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |