Quantic PMI Model PE2-24-5G8G-1R2-5-28-SFF is a low noise amplifier that operates over the 5 to 8 GHz frequency range. This model provides 24 dB of gain and has a Noise Figure of 1.2 dB and a OP1dB of 5 dBm. This unit operates from a single +28 VDC supply. This amplifier is supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 24 dB Nom, 21 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.2 dB Typ, 1.4 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ, 2.3:1 Max |
| OP1dB (dBm): | 5 dBm Min |
| DC Voltage: | +28 VDC |
| DC Current Draw: | 95 mA Nom |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |