Quantic PMI Model PE2-25-218-20-12-SFF is a 2 to 18 GHz Low Noise Amplifier that provides greater than 25 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB maximum over the operating frequency. The noise figure is 4.5 dB typical and offers an OP1dB of 20 dBm minimum. The operating voltage is +12 to 15 VDC and the current draw is 300 mA maximum. Supplied in our standard PE2 housing (1.08" x 0.71" x 0.26") that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 25 dB Min |
| Gain (Measured): | 25 dB Max - Measured 25.86 dB |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ, 5.5 dB Max |
| Noise Figure (Measured): | 4.5 dB Typ, 5.5 dB Max - Measured 4.18 @ 2 GHz, 2.47 dB @ 6 GHz, 2.55 dB @ 12 GHz, 3.94 dB @ 18 GHz |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.59:1 / 1.43:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to 15 VDC |
| DC Current (mA): | 350 mA Max - Measured 294 mA |
| RF Input Power: | 18 dBm Max |
| Sealing: | Hermetic |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D, COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |