Quantic PMI Model PE2-25-6R418-4R0-13LM-9-SFF is a low noise amplifier that operates over the 6.4 to 18 GHz frequency range that provides 26 dB of gain and a saturated output of 13 dBm typically with a maximum noise figure is 5.75 dB and the unit operates on +9 VDC with 250 mA maximum current draw. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 6.4 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6.4 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 26 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.75 dB Max |
| Psat (dBm): | 13 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +9 VDC |
| DC Current (mA): | 250 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| In-Band Harmonics: | -14 dBc Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |