Quantic PMI Model PE2-25-7G10G-5R0-20-SFF is a low-noise amplifier that operates over the frequency range of 7to 10 GHz that provides gain of 22 dB with a gain flaness of ±0.5 dB and a noise figure of 5 dB. The output power at 1 dB gain compression is 20 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 7 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 7 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Gain (dB): | 22 dB Min, 25 dB Typ |
| Gain (dB) - Measured: | 22 dB Min, 25 dB Typ - Measured 24.38 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±0.5 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±0.5 dB Max - Measured ±0.22 dB |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.14:1 / 1 9:1 |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 350 mA Max - Measured 236 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.8" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |