Quantic PMI Model PE2-25-9G10G-20-12-SFF is a 9 to 10 GHz Low Noise Amplifier that provides 25 dB minimum of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±0.5 dB over the operating frequency. The noise figure is 3 dB typical and offers an OP1dB of 20 dBm minimum. The operating voltage is +12 to 15 VDC and the current draw is 300 mA maximum. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing with removable SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 9 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Gain (dB): | 25 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±0.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 300 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65ºC to +125ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |