PMI Model PE2-26-0R58-5R0-23-12-SFF is a 0.5 to 8 GHz Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications. This LNA offers a gain of 26 dB Min, a gain flatness of ±1.5 dB Max, a noise figure of 6 dB Max, an OP1dB of 25 dBm Typ, and a VSWR of 2:1. Supplied in a standard PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 26 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Typ, 23 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 420 mA Max |
| Connectors: | SMA (F) removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |