Quantic PMI Model PE2-26-1G8G-2R0-15-12-SFF is a Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that operates on a frequency range of 1 to 8 GHz, has 23 dB gain and a noise figure of 2 dB. Supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 23 dB Min |
| Gain (Measured): | 23 dB Min - Measured 27.65 dB |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2 dB Max |
| Noise Figure (Measured): | 2 dB Max - Measured 1.85 dB |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured Input: 1.96:1, Output: 1.80:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 200 mA Max - Measured 168 mA |
| Input Power: | 12 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |