Quantic PMI Model PE2-26-2G18G-6R0-20-12-SFF is a Low Noise Amplifier designed to operate over the 2 to 18 GHz frequency range with a gain of 30 dB and an OP1dB of 20 dBm and a noise figure of 6 dB. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Max |
| Gain (Measured): | 30 dB Max, 24 dB Min (Over Frequency & Temp) |
| Noise Figure (dB): | 6 dB |
| Noise Figure (Measured): | 6 dB Max @ 60 °C |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 600 mA Max |
| In-Band Harmonics: | 36 dBm Min |
| Gain Variation Over Temperature: | 4.0 dB p-p Max @ Any Frequency Point |
| OIP3: | 26 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | +5 ºC to +85 ºC Operating, -20 ºC to +85 ºC Non-Operating |
| Humidity: | Below 95% RH |
| Shock: | MIL-E-5100, 3.2.24.6.1, 15G 11±1 ms, 6 Directions |
| Vibration: | MIL-E-5400, 3.2.24.5 Fig.2 (Sheet 1 of 3) Curve III |