Quantic PMI Model PE2-26-9G10G-3R5-23-12-SFF is a 9 to 10 GHz, Low Noise Amplifier that typically provides 26 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1 dB with a maximum noise figure is 3 dB and offers a typical OP1dB of 26 dBm. The operating voltage is +12 to +15 VDC with a typical current draw of 325 mA. This amplifier is supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 9 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Gain (dB): | 26 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 26 dBm Typ, 25 dBm Max |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 325 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -40 ºC to 100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |