Quantic PMI Model PE2-27-100M40G-5R5-18-12-292FF is a Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that operates over 0.1 to 40 GHz frequency range with a gain of 27 dB; noise figure of 5.5 dB; gain flatness of ±4 dB with an OP1dB of 15 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an 2.92mm (F) connectorized, or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 27 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±4 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA Nom |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |