Quantic PMI Model PE2-27-5D4GD9G-1R3-20-12-SFF is a 5.4 to 5.9 GHz low noise amplifier for military and industrial applications that offers a gain of 27 dB and maintains a gain flatness of ±1.5 dB with a maximum noise figure of 1.5 dB and offers an OP1dB of 20 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5.4 to 5.9 |
| Frequency Min (GHz): | 5.4 |
| Frequency Max (GHz): | 5.9 |
| Gain (dB): | 27 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.3 dB Typ, 1.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| Input Power: | 23 dBm CW Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 340 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.8" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103D COND B. |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND B. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND B. |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND A |