Quantic PMI Model PE2-28-1718-7R0-23-12-SFF is a 16 to 18 GHz low noise amplifier designed for military and industrial applications that offers a gain of 30 dB with a gain flatness of ±1 dB, a maximum noise figure of 7 dB, and a minimum OP1dB of 23 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized unit or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 17 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 7 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 23 dBm Min |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 550 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to 85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |