Quantic PMI Model low noise amplifier designed for military and industrial applications. This amplifier operates in the 1 to 26.5 GHz and provides 28 dB with a flatness of ±1.75 dB and a noise figure of 5.5 dB. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a 2.92mm connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Gain (dB): | 28 dB Typ |
| Gain (Measured): | 28 dB Typ - Measured 27.81 dBm Min. 32.58 dBm Max |
| Gain Flatness: | ±1.75 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±1.75 dB Typ - Measured 2.38 dB |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 18 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.5:1 Max - Measured 1.93:1/5.47:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 510 mA Max - Measured 488 mA |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |