PMI Model PE2-29-2G18G-14-SFF-HERM is a 2 to 18 GHz low noise amplifier featuring 27 to 31 dB gain, 14 dBm OP1dB, and 200 mW CW power handling. Supplied in our standard PE2 housing that is hermetically sealed with removable SMA connectors that can be used as a connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 27 dB Min, 31 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max, 3.5 dB Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 200 mW CW Max |
| Gain Variation Over Temperature: | 1.5 dB P-P Max (at any single frequency) |
| P1dB: | 14 dBm Min |
| Reverse Gain: | -30 dB Min |
| Power Supply: | +11.4 to +15.75 VDC @ 250 mA Max |
| Sealing: | Hermetic |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 50 g Max |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -57 °C to +95 °C |
| Humidity: | Designed to operate in 100% RH environment including condensation per MIL-HDBK-5400, 4.6.2.4 |
| Shock: | Designed to survive and operate during shock per MIL-HDBK-5400, 4.6.2.6: 20G, 6-9 ms |
| Vibration: | Designed to survive and operate during vibration per MIL-STD-810F, Annex C, Fig. 514. 5C-8 |
| Altitude: | Operational to 43, 000 ft. |