Quantic PMI Model PE2-30-0R12-20-12-SFF is a Broadband Amplifier that operates 0.1 to 2 GHz frequency range with a gain of 30 dB; noise figure of 5 dB; gain flatness of ±1.5 dB with an OP1dB of 20 dBm. Supplied in a housing that measures 4.92" x 4.92" x 2.26" with 2.92mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Gain (dB): | 30 dB |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| AC Voltage Supply: | 110 - 115 VAC 60 Hz * Supplied with fuse & 6' Power Cord |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.92" x 4.92" x 2.26" |
| Finish: | Blue Powder Coated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -40 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |