Quantic PMI Model PE2-30-0R258R0-5R0-22-12-SFF is a low noise amplifier designed for military and industrial applications that operates over the 0.25 to 8 GHz with a 30 dB gain, a noise figure of 5 dB, gain flatness of ±1 dB and an OP1dB of 22 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.25 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.25 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |