Quantic PMI Model PE2-30-0R56R0-5R0-22-12-SFF is a 0.5 to 6 GHz low noise amplifier that typically provides 30 dB of gain with a gain flatness is ±1.0dB maximum and a noise figure is 5 dB typical. This amplifier provides a minimum OP1dB of 21 dBm with a VSWR is 2.0:1 maximum into 50 ohms impedance and operates on a single DC supply of +12 to +15 VDC with 325 mA nominal current consumption. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain (Measured): | 30 dB Typ - Measured 30 dB |
| Gain Flatness: | ±1.0 dB Max - Measured ±0.39 dB |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ |
| Noise Figure (Measured): | 5.0 dB Typ - Measured 4.24 dB |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Typ, 21 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.42:1/1.95:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 325 mA nominal - Measured 292 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |