Quantic PMI Model PE2-30-12-1R35-10-12-SFF-BT is a 1 to 2 GHz low noise amplifier that provides 31 dB of gain with a low noise figure of 1.35 dB maximum. This model features an integrated Bias-T on the output. Supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized unit or as a surface mount component and is hermetically sealed.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Gain (dB): | 31 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.35 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 140 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |