Quantic PMI Model PE2-30-1G18G-4R8-19-12-SFF-1W is a 1 to 18 GHz, low noise amplifier which provides a minimum gain of 30 dB with a maximum gain flatness of ±2 dB over the operating frequency. The typical noise figure is 4 dB and offers a typical OP1dB of 20 dBm. The amplifier requires +12 to +15 VDC and has a nominal current draw of 380 mA. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ, 4.8 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Typ, 19 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 380 mA Nom |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 1 W CW, 50 dBm Peak Pulse, 1% DC, 10 µs PW |
| Reverse Isolation: | 70 dB Typ |
| OIP3: | 27 dBm Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |