Quantic PMI Model PE2-30-1R018R0-4R5-22-12-SFF-1 is a 1 to 18 GHz, low noise amplifier that typically provides 30 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB over the operating frequency with a noise figure is 4.5 dB maximum and offers an OP1dB of 22 dBm minimum The operating voltage is +12 to +15 VDC with a typical current draw of 500 mA. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain (Measured): | 30 dB Typ - Measured 26.7 Min, 27.9 Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±1.5 dB Max - Measured ±0.6 dB |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.35:1 (Input), 1.97:1 (Output) |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +95 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |