Quantic PMI Model PE2-30-1R2G9R7G-5R0-18-12-SFF is a 1.2 to 9.7GHz, Low Noise Amplifier with a minimum gain of 25 dB while maintaining a maximum gain flatness of ±2 dB over the operating frequency with a noise figure is 5 dB and offers a minimum OP1dB of 18 dBm. The operating voltage is +12 to +15 VDC with a maximum current draw of 325 mA. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1.2 to 9.7 |
| Frequency Min (GHz): | 1.2 |
| Frequency Max (GHz): | 9.7 |
| Gain (dB): | 25 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ, 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 18 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 325 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |