Quantic PMI Model PE2-30-1R52R0-4R25-15-12-SFF is a 1.5 to 2 GHz Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that provides 30 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±0.5 dB maximum over the operating frequency with a noise figure of 4.25 dB typical and offers an OP1dB of 15 dBm minimum. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1.5 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±0.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.25 dB Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 140 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -40 ºC to 100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |