Quantic PMI Model PE2-30-218-4R0-20-12-SFF-BT is a 2 to 18 GHz Low Noise Amplifier that has an integrated bias-tee network on the output port. This amplifier provides 30 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±2 dB Max over the operating frequency. Noise figure is <4 dB and offers an OP1dB of 20 dBm minimum and an OIP3 of 30 dBm. This amplifier is supplied in standard PE2 housing, 1.08” x 0.71” x 0,29” that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 350 mA Max |
| OIP3: | 30 dBm Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08” x 0.71” x 0, 29” |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |