Quantic PMI Model PE2-30-2G18G-4R0-18-12-SFF is a Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that operates over 2 to 18 GHz frequency range with a gain of 28 to 33 dB; noise figure of 4 dB; gain flatness of ±1 dB with an OP1dB of 18 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 28 dB Min, 33 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.8 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ, 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 18 dBm Typ, 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Typ, 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 380 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |