Quantic PMI Model PE2-30-2R010R0-2R25-22-12-SFF is a Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that operates over 2 to 10 GHz frequency range with a gain of 30 dB; noise figure of 2.25 dB; gain flatness of ±1.5 dB with an OP1dB of 20 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.25 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 320 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +70 ºC (-55 ºC to +85 ºC Available) |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |