Low noise amplifier designed for military and industrial applications. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or surface mount component. Other packages and connector types are available.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2.0 to 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 325 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +70 °C Operating, -55 °C to +85 °C Available Operating, -55 °C to +125 °C Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 120B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |