Quantic PMI Model PE2-30-30G40G-3R0-12-292FF is a 30 to 40 GHz, low noise amplifier that offers over 30 dB of gain and maintains a gain flatness of ±2 dB with a maximum noise figure of 3 dB and offers an OP1dB of 1 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an 2.92mm connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 30 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 30 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±2 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 2 dB Typ, 3 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 1 dBm Min |
| Input Power: | 0 dBm CW Max |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 100 mA Max |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.8" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |