PMI Model PE2-30-3R58R5-1R5-10-12-SFF is a 3.5 to 8.5 GHz low noise amplifier featuring 32 dB gain, ±1.5 dB gain flatness, and a maximum noise figure of 2.5 dB. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing and can be connectorized or surface mounted.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 3.5 to 8.5 |
| Frequency Min (GHz): | 3.5 |
| Frequency Max (GHz): | 8.5 |
| Gain (dB): | 32 dB Typ 30 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 200 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - Removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |